Kontakt | Prenumerata | Newsletter | Puls Medycyny

Złoty Skalpel 2013

Złoty Skalpel 2013 jedzie do Krakowa – GALA ZS 2013

Profesor Janusz Skalski wraz z zespołem Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie odebrali laur Złoty Skalpel 2013. Wszczepianie sztucznych komór serca (Berlin Heart) u małych dzieci zostało najwyżej ocenione w piątej edycji konkursu na innowatora polskiej medycyny.

W tegorocznej edycji konkursu Złoty Skalpel tryumfuje zespół kardiochirurgów dziecięcych kierowanych przez prof. dr hab. n. med. Janusza Skalskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Jury najwyżej oceniło innowacyjność zabiegów wszczepiania sztucznych komór serca (Berlin Hart) u najmłodszych pacjentów. Pierwsze tego typu zabiegi zaczęto przeprowadzać już cztery lata temu – pacjentką, która wówczas skorzystała z nich jako pierwsza była 13 miesięczna Zuzia. Kolejni mali pacjenci to 3-letni Kacper (operowany w czerwcu 2012 roku) oraz 6-letni Ania. W każdym z przypadków sztuczna komora przedłużyła życie i pozwoliła małym pacjentom na doczekanie się na dawcę serca.

„Wciąż są w naszym kraju procedury przewidziane dla dorosłego, a w analogicznej sytuacji dla dziecka – już nie. To rzecz wstydliwa – nie dla nas lekarzy, ale dla społeczeństwa i decydentów. Pewnego dnia stanęliśmy przed faktem, że wszczepianie komór stało się wielką odwagą dla zespołu – jeżeli to zrobimy, a nie daj Boże się nie powiedzie, to wydamy ogromne pieniądze, na które nie będziemy mieli pokrycia. To było w jakimś sensie bohaterstwo. Udało się i rozpoczęliśmy starania o to, by ta procedura została usankcjonowana. I tak zaczęła się gehenna. Ale znowu się udało i w tej chwili możemy się pochwalić, że do dnia dzisiejszego w całym kraju zostało już wykonanych kilkanaście takich operacji. Ale gdybyśmy wtedy nie spróbowali, a potem nie zawalczyli o procedury wciąż stalibyśmy w tym samym miejscu. Na tym polegała ta nowość, za której dostrzeżenie bardzo dziękuję” – mówił 26 czerwca podczas uroczystej Gali prof. Janusz Skalski odbierając nagrodę.

Jak podkreślają członkowie jury, wybór laureata konkursu Złoty Skalpel 2013 nie należał do najłatwiejszych. Spośród 24 zgłoszonych projektów, do drugiego etapu konkursu zakwalifikowanych zostało 10, które reprezentowały szerokie spektrum medycyny – począwszy od dermatologii, przez kardiologię, diabetologię, ortopedię oraz rozwiązania informatyczno-techniczne pomocne w organizacji systemu ochrony zdrowia. Zwycięski zespół otrzymał grant naukowy w wysokości 10 tys. złotych ufundowany przez partnera strategicznego konkursu Złoty Skalpel firmę GlaxoSmithKline.

„Cieszę się, że podobnie jak w latach ubiegłych i w tym roku środowisko medyczne nie zawiodło i nadesłało wiele ciekawych projektów. Jury miało spory problem z wyborem tylko jednej pracy, która otrzyma grant naukowy. Gratulujemy jednak wszystkim, gdyż w moim odczuciu każdy innowacyjny projekt, gwarantujący postęp i rozwój, zasługuje na uznanie”- ocenia Małgorzata Konaszczuk, redaktor naczelna dwutygodnika „Puls Medycyny”.

Pełen uznania dla wybitnych innowatorów jest również prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i jednocześnie członek jury.

„Zbyt rzadko pamiętamy, że w Polsce powstają np. nowoczesne rozwiązania w zakresie chirurgicznego leczenia wielu ciężkich chorób, wykorzystuje się najnowsze zdobycze informatyki w terapii osób będących w śpiączkach, rozwija się technologie z zakresu e-medycyny, powstają bardzo ciekawe rozwiązania w zakresie organizacji ochrony zdrowia. Opisane w głoszeniach idee zostały zrealizowane dzięki pasji, determinacji i odwadze poszczególnych lekarzy i naukowców, których działania nie są wspierane przez żadne wielkie organizacje czy instytucje. Gratulacje i słowa podziwu należą się więc wszystkim uczestnikom konkursu” - mówi prof. Leszek Czupryniak.

Przypomnijmy, że Złoty Skalpel nie pierwszy raz pojedzie do kardiologów z Krakowa. W 2011 roku konkurs zwyciężył bowiem zespół prof. Jerzego Sadowskiego z Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medium UJ, który to zespół wdrożył nowe rozwiązania w zakresie wszczepiania protez biologicznych zastawki aortalnej.

Złoty Skalpel 2013 – II etap konkursu

FILM z GALI ZŁOTY SKLAPEL 2013